Doğum Günü Partisi Hazırlama: Pinyata (Piñata)

0
34258

Merhaba arkadaşlar, bugün size çok eğlenceli bir doğum günü partisi hazırlama şekli göstereceğim:Piñata

Pinyata nedir ?? Wikipedia ne diyor bakalım;

Piñata (Pinyata olarak okunur); karton veya kil konteynırların içinin şeker, sakız gibi tatlı yiyeceklerle veya oyuncaklarla doldurulan, kuş ya da başka bir hayvana benzetilebilen Meksika kültürüne ait bir kukla-oyuncaktır. Yüksek bir yere asılan piñata, her yıl aralık ayının 18 ile 24\’ünün gecesi arasında yapılan şenliklerde oynanır. Piñata\’nın yerini bilmeyen bir çocuğun gözleri bağlanır. Çocuklar, kendi çevrelerinde 3 kez döndükten sonra ellerindeki sopaların da yardımıyla sallandırılan piñatayı bulmaya çalışırlar. Piñatayı bulan, sopayla vurarak onu aşağı düşürür.

Yani özetleyecek olursak pinyata dediğimiz şey içinde şekerlemeler ve çikolatalar bulunan birşey. Bunu yüksek biryere asıyoruz. Ve etrafına arkadaşlarla toplanıyoruz. İçinden bir kişi seçip onun gözlerini bağlıyoruz ve eline bir tane sopa veriyoruz. Ve o seçilen kişinin pinyatayı patlatma macerasını izlerken gülüp eğleniyoruz. Bu arada o pinyataya vuracak kişi pinyata patlayana kadar hep değişiyor. Orada kimler varsa hepsini tek tek seçip gözlerini bağlayıp eline sopa veriyoruz 🙂

 Pinyata nasıl yapılır; Öncelikle şöyle bir video koyayım;

Burada pinyatayı yapan kişi yıldız şeklinde yapmış fakat siz ne şekil isterseniz yapabilirsiniz. Mantık ise ortak.

Şimdi ise Anne Bunu Nasıl Yaptı blogu ile pinyata nasıl yapılır ona göz atalım;

Malzemeler;

  •  1 adet gazete
  • 2 su bardağı su
  • 1 su bardağı un
  • 2 tüp sıvı yapışkan
  • Nasıl süslemek istersek ona göre süsler

Doğum Günü Partisi Hazırlama

Öncelikle malzemelerimizi karıştırıyoruz ve gazetelerimizi ayarlıyoruz. Daha sonra gazeteleri karışımın içine sokup sokup balonun üstüne yapıştırıyoruz.

Doğum Günü Partisi Nasıl Yapılır

Burada üstte biraz boşluk bırakmaya dikkat edin çünkü oradan şekerlemeleri koyacağız.

Pinyata Yapımı

Daha sonra pinyatamızı süslemeye başlıyoruz. İlk paragrafta da söylediğim gibi istediğiniz şekli verebilirsiniz. Annemiz Angry Birds yapmayı tercih etmiş.

Doğum Günü Partisi İçin Pinyata Yapımı

Doğum Günü Partisi Düzenleme

En sonunda ise elimizde böyle şirin birşey oluyor. Annemizin ellerine sağlık çok güzel bir pinyata yapmış. Pinyata Nasıl Oynanır;

Pinyata Nasıl Oynanır from Sürprizcim on Vimeo.

Pinyatamızı yaptık, onu yüksek biryere asmamız gerekiyor. Gönüllüyü seçiyoruz, gözlerini bağlıyoruz, eline bir tane sopa veriyoruz ve onu etrafında 2-3 kere çeviriyoruz. O pinyataya vurmaya çalışıyor. Tabi bu sırada da biri pinyatanın ucundaki ipten onu indirip kaldırması gerekiyor. Yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Biliyorum bu tür oyunlar bizim kültürümüz için biraz garip gelebilir fakat işin içine girince ne kadar eğlenceli olduğunu siz de anlayacaksınız. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz de Google amcaya sorun ve bütün Latin Amerikanın popüler doğum günü olduğunu göreceksiniz. Çocuğunuzun doğum günü partisini hazırlarken veya ailenizden birine doğum günü eğlencesi yapacaksanız veya arkadaşlarınıza sürpriz doğum günü partisi yapacaksanız böyle değişik bir eğlence ortamı çok güzel şenlendirebilir.

orcns
Üzgünleri barıştıran, kırgın kalpleri düzelten, özel günlerde güzel sürprizlerinize daha farklı bakış açıları kazandıran bir süper kahraman.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz