Katlanır Kutu Sürprizi

47
136822

Her insan hediye almayı, hediye vermeyi sever. İnsanları mutlu etmek için sürprizler aslında çok önemlidir. Hele ki hediyeler manalı olunca, bir ömür boyu anı olarak saklanabilir ve o güzel günlere dönüp bakıldığında güzel günler hatırlanabilir. Hediye almaktan çok, onu kendisi yapmayı seven ve hediye verirken mutlu olanlar için, sevdiklerini mutlu edecek çok güzel çözümler bulunmaktadır. Üstelik bu çözümlerde büyük meblağlara da hiç gerek duyulmaz. Küçük paralar harcayıp kırtasiyelerden alabileceğiniz üç beş parça malzeme ile sevdiklerinizin kalbinde kocaman mutluluk esintileri oluşturabilirsiniz.

Bugün size göstereceğim sürpriz; Katlanır Kutu Sürprizi. Bunu doğum günü sürprizi ve yıl dönümü sürprizi olarak kullanabilirsiniz sanıyorum.

Malzemelerimiz;

 • Minimum 21 cm lik 4 tane fon kağıdı.
 • Makas
 • Kalem
 • Süsler
 • Ataç
 • Yapıştırıcı
 • Ve bunun dışında süs için kullanacağınız malzemeler.

Doğum günü hediyesi erkek arkadaşıma ya da kız arkadaşıma ne yapayım düşüncesindeyseniz, özellikle hediyelerin içine konulabileceği çok güzel, şık bir kutuyu evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler de oldukça basit. Evlilik yıl dönümü hediyesi için de kullanabileceğiniz bu kutu nasıl yapılır görelim.


Katlanır Kutu Doğum Günü Sürprizi

İlk yapacağımı şey eğer fon kağıtlarımız büyük ise onları kesmek. Birini 21cm, diğerini 20,7cm, diğerini ise 20,5cm olacak şekilde kesiyoruz.

Katlanır Kutu Doğum Günü Hediyesi

Daha sonra resimde görüldüğü gibi fon kağıdımızı çiziyoruz.

Katlanır Kutu Yıl Dönümü Hediyesi

Daha sonra o çizdiğimiz kısımlardan kesiyoruz. Unutmayın ki bunu 3 kağıt için de yapacağız.

Katlanır Kutu Yıl Dönümü Sürprizi

Daha sonra estetik olsun diye köşelerini kare bırakmıyoruz, ufak bir eğim veriyoruz.

Katlanır Kutu Nasıl Yapılır ?

En alttaki ve ortadaki kağıda yapıştırıcı sürüyoruz ki birbirlerine yapışsınlar.

El Yapımı Katlanır Kutu Yapımı

Manevi Katlanır Kutu Yapımı

Resimdeki gibi bir sonuç aldıysanız eğer, herşey yolunda demektir :))

İç İçe Kutu Sürprizi

Şimdi sıra geldi kapağını yapmaya. 21cm lik bir karton kesiyoruz ve üstteki gibi çiziyoruz.

İç İçe Kutu Nasıl Yapılır

Daha sonra köşelerindeki bu kısımları şöyle çiziyoruz.

El Yapımı Kutu Yapımı

Daha sonra ise her köşeyi kıvırıp, yaptığımız köşeleri ataçla tutturuyoruz.

Kutu Kapağı Yapımı

Kapağımızı da yaptığımıza göre, zor kısım bitmiş demektir.

Doğum Günü Kutusu Yapımı


Şimdi sıra geldi süslemeye. Katlanır kutumuzun içerisinde 12 tane kare +1 tane taban karemiz var. Bu 12 kare bizim 12 ayımızı temsil etsin. Her aydan çekilmiş bir fotoğraf buluyoruz veya fotoğrafımız yok ise oraya o ay yaşanmış güzel bir yazı veya sinema bileti tarzında şeyleri yapıştırıyoruz.

Kutu Süslemesi Nasıl Olur

Bu tarz bir süsleme olabilir veya elimizden ne geliyorsa işte 🙂

12 Aya 12 Sürpriz

Daha önce dediğim gibi 12 kare kanat 12 ayı temsil edebilir. Ve her kareye ayları yazıp o aya özel güzel bir anı ile süsleyebiliriz. En orta kareye ise güzel bir doğum günü mesajı veya yıl dönümü mesajı yazabilirsiniz.

Katlanır Kutu Sürprizi


Katlanır kutu sürprizi nasıl yapılır yukarıda basitçe anlattık. Bu güzel hediyeyi isterseniz renkli boyalarla veya kumaşlarla da süsleyebilirsiniz, kareleri arttırıp azaltabilirsiniz. Unutmayın ki güzel doğum günü hediyesi veya yıl dönümü sürprizi için gerekli olan biraz el işi ve özen. Eğer derseniz ki sadece bu kutuyu mu vereceğim ? — isterseniz içine aldığınız hediyeyi de yerleştirebilirsiniz 🙂 Umarım güzel bir kutlama geçirirsiniz, kolay gelsin 🙂


Boyutlar herkese çok küçük gelmiş. Eğer küçük karelerin bir kenar uzunluğunu 10 cm isterseniz 30 cm’lik kağıt kullanabilirsiniz; 15 cm isterseniz 45 cm’lik kağıt kullanabilirsiniz. Yani boyutları siz kendiniz ayarlayabilirsiniz, geri kalan mantık aynı. Fakat bu sefer de fon kağıdı ince gelip, dik durmayabilir. Bunu çözmek için ise mahalle arası değil de biraz daha profesyonel kırtasiyelere gidip ince ve sert bir kağıt/karton karışımı birşey isterseniz size yardımcı olabilirler.


Dilara hanımın yorumu;
Merhaba arkadaşlar ben mukavvayla yaptım ve boyutlarını büyüttüm sizinde öyle yapmanızı tavsiye ederim. Gerçekten çok güzel oluyor ve resimler daha iyi sığıyor. cm istersenizde şöyle anlatıyım en büyük kartonum 45 cm(3 çarpı 15); bir küçüğü 42 (3 çarpı 14); en küçüğü ise 36 (3çarpı 13). Kartonun 4 bir tarafından 3 er tane dediğim santimlerde kareler çizerseniz yapmanız daha kolay olur. Daha sonra en uçlardaki kareleri kesince yukarda verilen şekil ortaya çıkıyor zaten.

Siz de bu sürprizi yaparsanız fotoğraflarını bize göndermeyi ihmal etmeyiniz 🙂

Emine hanımın katlanır kutu sürprizi. Teşekkürler, ellerinize sağlık.
Emine hanımın katlanır kutu sürprizi. Teşekkürler, ellerinize sağlık.
katlaınr kutu hediyesi özüm hanım
Özüm hanımın katlanır kutusu 🙂
büşra hanım katlanır kutu hediyesi
Büşra hanımın katlanır kutu sürprizi 🙂
Yeşim hanımın ellerine sağlık
Yeşim hanımın ellerine sağlık
orcns
Üzgünleri barıştıran, kırgın kalpleri düzelten, özel günlerde güzel sürprizlerinize daha farklı bakış açıları kazandıran bir süper kahraman.

47 YORUMLAR

  • böyle 7×7 cm fotoğraflar oluyor, fakat büyük fotoğraflar için 21cm değil 30cm lik bir kağıt kullanırsınız 10x10cm olur kareler 🙂 ben sevdim, yakın zamanda yapmaya başlayacağım

 1. Verilen ölçüler bana biraz küçük gibi geldi, ölçüleri büyük aldım. İçine bir hediye de koymayı düşünüyorum çünkü. Ayrıca kanatları fotoğrafları sığdırmak için dikdörtgen yaptım, gayet hoş oldu. Kesinlikle kumaş kullanmanızı da öneririm, daha ağır bi duruşu oluyor. Sadece süslemesi kaldı, güzel bi sonuç alırsam paylaşırım sizlerle..

 2. Ya bir de bu fon kartonları ince gelmez mi , bu resimde daha kalın bir kutu gibi duruyor. Eğer farklı bir kartonsa ismi nedir , yazarsanız çok sevinirim çok acilllllll

 3. Tam olarak cmlerini yazar mısınız 21 cm tek bir karesi mi yoksa tüm kartonun ebatı mı kapakta kenar cmleri nedir? acil cevap verirseniz çok sevinirim şuanda yapmaya başlayacağım

 4. Bunu kumaşla mı süslediniz yoksa karton mu böyle ?? Bi de verdiğiniz ölçülerle çok küçük çıkıyor ona resim bile sığmaz şunu düzgün anlatabilir misiniz ?

 5. Evet video vardı neden kaldırdınız ya, resimlerde tam olcleri yamamıssınız anlasılmıyor, kapagın katlanan ksısımlarının olculeri kaç mesala, onları eklerseniz güzel olur

 6. Mrb. . Bi dahaki ay tanışma kasımda yıl dönümümüz var. İkisinden birinde bunu düşündüm fakat her bi resim 7 santim ve fotolar 6 5 4 diye gidecek o zaman . Fakat 4 cm lik resim ne kadar görünür bilemedim. Daha büyük denenmiş ölçüler alabilir miyim arkadaşlar lutfen. . .

 7. ARKADAŞLAR BEN YAPTIM KUTUYU FAKAT SADECE SÜSLEMESİ KALDI ÖLÇÜLERİNİ BILMIYORUM AMA ÇOK ZORLADI BABAM YAPTI ÖLÇÜ İŞLERİNDEN İYİ ANLADIGI İÇİN VE ŞİMDİ SORDUM HATIRLAMIYOR ÖLÇÜLERİ 🙁 + FOTOGRAF VEYA VİDEO NEREDEN PAYLASABILIRIM ?

 8. Kutuyu yaptım çok güzel oldu ama kutunun içini kumaşla mı kapladınız pek anlayamadım. kutunun içindeki katlanır yerleri neyle kapladığınızı söyler misiniz ? Ya da yapan biri varsa bilgi verebilir mi ?

 9. merhaba arkadaşlar ben mukavvayla yaptım ve boyutlarını büyüttüm sizinde öyle yapmanızı tavsiye ederim gerçekten çok güzel oluyor ve resimler daha iyi sığıyor.cm istersenizde şöyle anlatıyım en büyük kartonum 45 cm(3 çarpı 15) bir küçüğü 42 (3 çarpı 14) en küçüğü ise 36 (3çarpı 13).kartonun 4 bir tarafından 3 er tane dediğim santimlerde kareler çizerseniz yapmanız daha kolay olur daha sonra en uçlardaki kareleri kesince yukarda verilen şekil ortaya çıkıyor zaten.

 10. kapagin olcusu cok öenmli bence. ben yaptım kapakla orantısız oldu :S kenarları kac yaptınız?? yeniden yapmayı düşünüyorum. birde kırtasıyede mukavvadan ince kartondan kalın bişiler vaar mı diyince veriyorlar zaten

 11. mukavvadan yaptım ama mukavvanın köşesi yırtıldı kesik gibi oldu hep yatık duruyor yeniden yapacağım 🙁 fon kartonu ince basit durmuyor mu çok kararsız kaldım

 12. Arkadaşlar ben yaptım ölçüleri hatırlamıyorum, fakat mukavva ile yaptığım için inanılmaz kötü oldu mukavva resmen parçalandı.Bende sinirlendim koydum kenara, bakalım bir daha denemeye cesaretimi toplayabilirsem devam edicem.

 13. abi bende yapıcam ama şunu anlamıyorum mesela ben kutunun dışını metalik kartondan yapıcam her bir karesi 10 cm olucak karenin her bir kenarı 30 cm olucak bu konuda sıkıntı yok ama kutunun kapağının ölçüleri 4×10.3×4 ‘luk kareler diyo bunun anlayabileceğim açıklaması nedir yani daha sonra kutunun içine kullanacağım kartonlardan bir tanesinin ölçüsü 8.5x8x8.5 kareler bunun açılımı ne kafam çok karıştı yapmaya niyetim var ama şu ölçüleri netleştirmeden yapmam doğru olmaz kötü olmasını istemiyorum birisi açıklasın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz